Okullarda Sosyal Sorumluluk Proje Örnekleri

Geleceğimiz olan çocuklar, sosyal bilinç aşılandığı zaman toplumlar adına daha faydalı bireyler olabilmektedirler. Bu sebeple de çocukların eğitim alanı olan okullar bunun için güzel bir uygulama alanıdır. Okullarda Sosyal Sorumluluk Proje Örnekleri bu konuda en çok araştırılan konulardan biri, bizler de sizler için okullarda hem çocuklar hem de gençler için sosyal sorumluluk projeleri örnekleri verelim.

Bu örnekler gençlerimizin ve çocuklarımızın neler başarabileceğini göstermektedir. Bu proje ilkokullarda olabilir ortaokullarda olabilir veya liselerde’de örneklenebilir projelerdir.

okullarda sosyal sorumluluk projeleri örnekleri
ilkokulda, ortaokulda ve lisede okullarda sosyal sorumluluk projeleri örnekleri

Bazı okullarımızın sosyal sorumluluk projelerini inceleyelim. Bu projelerin içinde yaşlılar için, hayvanlar, engelliler, lösemililer, otizmliler, ekonomik durumu yeterli olmayan kişiler ve daha bir çok kategoride kişi için bir çok proje yer almaktadır.

Projelerin örnek olduğunu unutmayarak, çocuklarımız ve gençlerimizin bu örneklerden yola çıkarak daha yaratıcı ve canlılık için faydalı projeler üretmelerini hayal etmekteyiz. Şunu unutmamalıyız ki sosyal sorumluluk ya da toplumsal duyarlılık için hazırladığımız her proje kattığımız her yenilik birilerinin hayatına dokunmak için büyük bir adım olacaktır.

Okullarda sosyal sorumluluk projeleri örnekleri

Okul dendiğinde aklımıza çocukların ve gençlerin eğitim aldığı binalar gelir. ilkokul, ortaokul ve lise çağındaki çocuklarımız bizlerin geleceğidir. Bu sebeple bu bireylere katacağımız her değer bizim geleceğimizi şekillendirecektir. Bunu göz önünde bulundurarak iyi bireyler yetiştirmeye gayret etmeliyiz. Bunun önemli bir adımı da şüphesiz sosyal sorumluluklar ve toplumsal duyarlılıklardır.

Eğitim alanında sosyal sorumluluk projeleri örnekleri bu sebeple faydalı olacaktır.

Bir kaç örnek sıralamaya başlayalım.

Irmak Okulları Projeleri Örnekleri

Irmak okulları içerisinde Anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise sınıfları barındıran başarılı bir eğitim kurumudur. Bu eğitim kurumunda bazı sosyal sorumluluk projeleri şu şekilde sıralanmaktadır.

 • Huzurevi Projesi
 • Barınak Projesi
 • Engelliler Projesi
 • Fon Grubu
 • Gezgin Kitaplar
 • Okul – Çocuk
 • Van, Mont – Bot yardımı
 • Kömür Yardımı
 • Muş, Mont – Bot yardımı
 • Otizmli çocuklara yardım

Bu kategorilerden bazılarını genişletelim ve neler yapmışlar görelim.

Barınak Projesi

Bu proje hayvan dostlarımızın mutluluğunu hedeflemiş projelerden biridir. Sokaklarda veya barınaklarda yaşayan hayvanları ziyaret eden öğrenciler bu hayvanları mutlu edebilmek ve ihtiyaçlarını karşılamak için uğraş vermektedir.

Gezgin Kitaplar

ingilizce dilinde Bookcrossing olarakta adlandırılan bu proje, herhangi bir alandan alınmış şahısların okudukları kitapları herhangi bir alana bırakarak kitapların kişiden kişiye dolaşımını sağlayarak daha fazla kişiye ulaşımını hedeflemektedir.

Huzurevi Projesi

Irmak okulları bu projede IBB’ye bağlı Darulaceze kurumlarına ve Aile ve Sosyal Politikalarına bağlı olan huzurevlerin de çeşitli çalışmalar yapmaktadır. Öğrenciler, “Bu yıl sizler için bir şeyler yapmak istiyoruz. Düşünceleriniz nelerdir?” sorusu ile yola çıkarak, çeşitli beceri ve reflekslerini geliştiriecek olan atölyeler, hafıza oyunları, kitap okuma, Ipad kullanımı gibi etkinlikler hedeflenmiştir. Öğrenciler belirli bir süreyi yaşlılar ile beraber geçirerek, yaşlılarımızın sosyal gelişimlerine katkıda bulunmaktadırlar.

Projelere detaylı olarak bu adresten ulaşabilirsiniz.

Düş Bahçesi Okulları

Düş Bahçesi Okulları, Anaokulu ve ilkokul kategorilerinde eğitim veren eğitim kurumlarından bir diğeri.

Bu okulun projelerinden bir kaç tane örneklersek eğer aşağıda kategorilendirilebilir.

 • Kardeşinle Paylaş
 • Engelsiz Yaşam Sosyal Sorumluluk Projesi
 • “Çocuklar Üşümesin Diye” Projesi
 • Dilekler Çiçek Oldu
 • Düş Bahçesi Okulları İyilik Hareketi

Kardeşinle Paylaş Projesi

Bu projede kardeş okulda ekonomik durumu iyi olmayan öğrenciler için, kullanılabilir durumda olan 0-10 yaş arası mont, ayakkabı ve kıyafetler veya bu kampanyaya özel alınabilecek yeni giysiler toplanarak ihtiyacı olan çocuklara dağıtılmaktadır.

Engelsiz Yaşam Sosyal Sorumluluk Projesi

İçilen su şişesinin ya da damacanaların, zeytinyağı, meşrubat vb. pet şişelerin kapakları toplanarak engelli vatandaşların özgürlüğü için kullanılmaktadır.

Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği ile beraber yürütülen Engelsiz yaşam sosyal sorumluluk projesinde topladıkları kapakları geri dönüşüm yöntemi ile elde edilecen gelirin tamamını akülü veya manuel tekerlekli sandalyelerine kavuşmak isteyen binlerce kişiyi sevindirecek projedir..

Bu projede yapılması gereken çok basit, kapakları biriktirmek.

Bu okulun diğer tüm projelerine ulaşmak için Bu adrese Tıklayabilirsiniz.

Mef Lisesi (Ulus) Sosyal Sorumluluk Projeleri

Bu okulumuzdan bazı örnek projeleri şıklar halinde sunalım. Okullarda Sosyal Sorumluluk Proje Örnekleri lise kategorisinde bu okul gösterilebilir.

 • Fidan Bağışı Kampanyaları
 • BUPAWS Sosyal Sorumluluk Projesi Çalışması
 • Sosyal Bilimler Kulübü Permakültür Çalışmaları
 • Yaşamın Renkleri Tüm Kitaplarda Sosyal Sorumluluk Projesi Çalışması
 • Yurdumuza Borcumuzdur Sosyal Sorumluluk Projesi Çalışması

Fidan Bağışı Kampanyaları

Bu projede TEMA vakfının düzenlemiş olduğu kampanyaya öğrenciler tarafından 1 fidan 10 TL olacak şekilde bağış yapılmaktadır. Tema vakfına yapılan bu bağışlar ülkemizin ağaçlandırılması ve daha yeşil olması için desteklenen projelerden biridir.

Bu proje sayesinde öğrencilerin hem doğaya katkısı teşvik edilmiş olurken, hem de doğa sevgisi aşılanmaktadır.

Yaşamın Renkleri Tüm Kitaplarda Sosyal Sorumluluk Projesi Çalışması

Bu çalışmada kardeş okula kütüphane ve okuma atölyesi yapımı hedeflenmiştir. Öğrenciler kendi aralarında renkli mumlar üreterek, daha sonra bu mumları kurdukları standlar ile satarak Kardeş okula yapılacak Kütüphane için yardım kampanyası düzenlemektedir.

Böyle projelerin çoğalması dileği ile.

Benzer içerikler : ilkokullarda sosyal sorumluluk projeleri, liselerde sosyal sorumluluk projeleri, ortaokullarda sosyal sorumluluk projesi şeklinde sıralanmaktadır.

Not: Burada yer alan kurumların tüm projelerine yer verilmemiş olabilir. Bizimle iletişimi kurulması halinde web sitemizden kurumun projeleri yayından en geç 3 gün içerisinde kaldırılacaktır. Bu tür durumlarda lütfen bizimle iletişime geçin.

Okullarda Sosyal Sorumluluk Proje Örnekleri” için 3 yorum

 1. Zuhal Kunduracilar dedi ki:

  Tebrik ediyorum sizleri bu projeler cok onemli. Kurumunuz disindan ogrenciler katilabiliyor mu? Universitede ogretim uyesiyim yigenim icin sormustum.

 2. Başak yıldırım dedi ki:

  11 sınıf Bilsem müzik bölümü öğrencisi kızım için sosyal sorumluluk projesi araştırıyorum. Yardımcı olurmusunuz lütfen.

 3. Nehir dedi ki:

  Lise 11. sınıf öğrencisiyim, herhangi birine nasıl katılabilirim ? Hangi okulda okuduğumun bir önemi var mı?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir