Sokak Hayvanları Sosyal Sorumluluk Projeleri

Sokak hayvanları için düzenlenen sosyal sorumluluk projelerini merak ediyorsanız eğer sizlere örnek teşkil etmesi için Sokak Hayvanları Sosyal Sorumluluk Projeleri’ni ve çeşitli örnekleri sıralamaya çalışacağız.

Ülkemizde sokak hayvanı denince akla genellikle kedi ve köpekler geldiği için bu tarz sosyal sorumluluk projeleri de kediler ve köpekler üzerinedir.

Sokak hayvanları sosyal sorumluluk projeleri
Hayvanlarla ilgili sosyal sorumluluk projeleri hayvanların daha iyi şartlar altında yaşamalarını hedeflemektedir.

Sokak Hayvanları Sosyal Sorumluluk Projeleri

Bu konuda kısa ve öz bir şekilde sıralama yaparak sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Öncelikle kurumsal yapılar üzerinden ilerlersek daha önce verdiğimiz Turkcell Örneklerini sunabiliriz.

Turkcell’in Bir Kalp Mama Projesinde, her Turkcell bayiisinin önüne bir kap mama ve kulübe koyarak, hayvanları besleyip onlara yuva konusunda destek olmaktadırlar.

Bir Kap Sevgi Projesi

Birkapsevgi projesinde de yine mama ve mama kapları ile sokak hayvanlarına destek olunmakta, fakat bu projenin gelişimi için insanların katılımını sağlamak gerekmektedir.

Bu projeye destek veren bazı kuruluşlar:

Aras Kargo

KanalD Genel Müdürlüğü

Pugedon Proje Başkanlığı

Çevre ve Sokak Hayvanları Derneği

Bir Kap Su Projesi

HayTap’ın gerçekleştirmekte olduğu bir kap su projesinde Proje isminden de anlaşılacağı gibi asıl amaç sokakta yazın susuzluk çeken hayvanlara bir kap su ile destek olmaktır.

Bu proje ile ilgili çeşitli tanıtımlar yapılarak insanlar bilinçlendirilmeye çalışılmaktadır.

Yazın sıcak günlerinde susuzluk ve açlık çeken hayvanlara sizler de kendi çapınızda yardımcı olabilirsiniz.

Proje kapsamında elimizden geldiğince çeşitli kuruluşlara ve bölgelere içi su dolu kaplar bırakmaya çalışalım.

Doğal yaşamdaki ve sokaktaki hayvanlar susuzluktan can vermesin diye, hayvanları yaşam kaynağımız olan suya ulaştıralım!

Tayfun Demir / Sincap Alf

Bu adamdan ayrı bir parantez açarak bahsetmek istedim, daha sonra kendisi hakkında detaylı bir yazı yazacağız umarım.

Sayın Tayfun Demir’in kendisi bir youtube kanalı sahibi, bu kanalda kendi imkanları ile bakımlarını yaptığı hayvanları yayınlıyor.

Ve her izlemeniz zor durumdaki hayvanlara destek olarak geri dönüyor.

Youtube Kanalı Bu kanala girerek ne dediğimi daha iyi anlayabilirsiniz.

Kendisinin yakın zamanda sunacağı mobil uygulama sayesinde mamaya ihtiyacı olan hayvanlar ile fazla yemeği ve yardım yapmak isteyen insanları buluşturmaya hazırlanıyor.

Bu uygulama sayesinde belki de bir çok sosyal sorumluluk projesini harekete geçirebilir ve bilinci artırabilir.

Kendisi ile ilgili yazımızı genel sosyal sorumluluk sitemizde yayınlayabiliriz. Sokak Hayvanları Sosyal Sorumluluk Projeleri kendisi ile beraber daha bir hareketli olacaktır.

Hakkında daha çok konuşmak isterim ama başka sefere..

Hayvan Dostlarımız İçin Yola Çıktık

Sokak Hayvanlarına Yardım kapsamında Bayraktar Otomotiv ve Hard Rock Cafe birlikte çalışarak güzel bir projeye ortak olmuşlar.

Gıda sağlayıcı olarak Hard Rock Cafe iken ulaştırma hizmetini ise Bayraktar Otomotiv ve Citroen Gönüllüleri üstlenmiş.

Teslim alınan gıda ürünlerini sokak hayvanlarına ulaştırmışlardır.

Böylelikle haftada 200 kg gibi yüksek bir gıda kapasitesine ulaşılmıştır.

Hayvan Hakları Sosyal Sorumluluk Projeleri

Hayvanların sadece beslenmeleri mi önemli? Tabii ki hayır.. Hayvanların da birer canlı olduğunu ve canlıların da haklarının olduğunu unutmamak gerekir.

Hayvan hakları ile ilgili bazı sosyal sorumluluk projelerini sunmak güzel olacaktır.

Hayvan hakları sosyal sorumluluk projesi demek hayvanların daha iyi bir yaşam sağlayabilmeleri için çalışmak demektir.

SOKAK HAYVANLARINA YAŞAMA HAKKI TANIYALIM

Bu projede yerel halkı hayvan hakları konusunda daha bilinçli ve duyarlı birer toplum haline getirmeye çalışmak ile ilgilidir.

Hayvanların da birer canlı olduğunu hatırlatmak ve hayvanlara yapılacak kötü muamelelerin yasal yükümlülüklerinin olacağı bildirilmelidir.

Hayvanlara karşı özverili ve sevgi dolu bir yaklaşım sergilemek için insanları bilinçlendirmeye çalışılmalıdır.

Bu proje kapsamında öğrenciler Çeşitli hayvan kostümleri giyerek ellerine hayvanlar ile ilgili yazdıkları pankartlar ile hayvanlar ve hayvan hakları konusunda insanları daha duyarlı olmaya davet ediyorlar.

insanlara bu yönde hoşgörülü yaklaşımlar tavsiyesinde bulunarak hayvan hakları konusunda bilinçlendirme çalışmaları yapılmaya çalışılmaktadır.


Unutulmamalıdır ki bizim kuruluş amaçlarımızdan biri, bu site üzerinden sizlerin sosyal sorumluluk projelerini sunmaktır.

Burada örnekler vererek sizlerin de akılcı projeleri üretmenizi sağlamanıza yardımcı olmaya çalışıyoruz.

Bu projeler sizlere örnek olarak belki yeterli gelmeye bilir.

Fakat sizlerin hangi konuda olursa olsun sosyal sorumluluk projesi mevcut ise bizlere göndermekten çekinmeyin, bu hayvanlar ile de alakalı olabilir başka bir konuda da. Projenizi dünyaya açmak konusunda bizler de sizler kadar hevesliyiz.

Teşekkürler.

Sokak Hayvanları Sosyal Sorumluluk Projeleri” için 10 yorum

 1. Nimet dedi ki:

  Merhabalar bende sokaktaki canlar için bir kampanya yapıp Mobilyacılardan onlar için ev talep etmek istiyorum ama tek başıma bunu nasıl yapacağımı bilmiyorum bir konuşma yapıp bunu paylaşmalıyım desteğinize ihtiyacım var…

  1. meryem arabacı dedi ki:

   bana ulaşabilir misiniz

  2. Bende boyle karar dusundum ve babam arkamda olacağimı soyledi bu kararı yapmayi cok istiyorum bana soz ulaşın faha büyük proje kuralim

   1. 05537930415
    Ulaşırmısın yardımcı olacağım.

 2. Merhaba ben küçük bir ilçedeyim. Buraya bağlı yaklaşık 70 köy var.sokak hayvanı sayısı çok fazla. Dahası hasta sokak köpeği çok fazla.keza kedilerde öyle. Veteriner yok kısırlaştırma yok. Sokak hayvanları değersiz. Doguranin yavruları atılıyor hasta olan kaza geçiren kaderine bir yere terk ediliyor
  Projem mobilyadan barınma alanı yaptırmak, rengarek boyanıp içi sıcak olacak, kediler ve köpekler için. Tüm sağlık kontrolleri ve aşıları kisirlastirmalari yapılacak bir destek arıyorum. Tek başımayım. Okullarda öğrencilere kartından kedi evi yapıp belediye destekleri ile sokaklara kedi evlerini koyarak öğrencilere aidiyet ve koruma.kollama güdüsü ailelerine ileterek toplumun duyarlı hale gelmesini sağlamak istiyorum. Ahşap klube konushnda da mobilyacilardan destek alabilmeliyim. Nasıl yaparım. Başarabilir miyim?

 3. Sema Varol dedi ki:

  Ben İstanbul Şile Ağva’da yaşıyorum. Burada da kedi ve köpekler sefil halde yaşamlarını sürdürmeye çalışıyorlar. Bahçemde kedilere mama ve su veriyorum. Geçen yıl 8 kedinin kısırlaştırılmasını yaptırabildim. Aslında yerel yönetimlerin sokak hayvanları ile ilgili politikaları ve uygulamaları olması gerekir. Maalesef ülkemizde bu konuda o bölgede yaşayan insanların çabaları ile bir şeylerin yapılması dışında köklü bir çalışma yapılmamaktadır. Sadece kısırlaştırma ve beslenme yetmemektedir. Bu hayvancıklar hastalanıyorlar ve hastalık taşıyorlar. İnsan güvenliği açısından da risk taşmaktadırlar. Sokak hayvanları bizlere emanet. Ben de bir takım projeler geliştirdim. Bakımları yapılarak daha sağlıklı yaşayacakları bir projem var. Yer bulunabilir. Ancak alanın kapatılması gerekiyor. Bu alana da kışın sıcak ortamın sağlanması için küçük bir klube yapılması gerekiyor. Bakımları, aşılanmaları ve kısırlaştırılmaları için yerel yönetimden destek alabilirim.

 4. Şenay dedi ki:

  Merhabalar.. İstanbul pendik kavakpınar mahallesinde oturuyorum. Oturduğum yere yakın otluk alan var. Ve Orda Yavru yetişkin toplamda 35 40 tane Sahipsiz köpek yaşıyor. Bir arkadaşımla beraber imkanımız el verdikçe beslemelerini yapmaya çalışıyoruz ama maalesef bütçemiz kısıtlı olduğundan yetişemiyoruz. Ve gerçekten tükendik maddi açıdan . Önümüz kış.. Bu canlara mama desteği sunup bize yardım edecek birileri okur diye yazdım buraya.. Lütfen yapabileceğinizi esirgemeyin lütfen 🙏

 5. Merve dedi ki:

  Merhaba şuan Kütahya Pazarlar ilçesinde okuyorum burada hava şartları çok kötü kışın fena soğuk oluyor ve burada sokak hayvanları için herhangi bir yuva veya barınak yok bu konuda birşeyler yapmak istiyorum ama öğrenci olduğum için elimden çok şey gelmiyor bu konuda bana yardımcı olur musunuz ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir